Transport ponadgabarytowy (inaczej określany ponadnormatywny lub nienormatywny) to każdy transport, którego rozmiary i tonaż są większe niż standardowe. Zależnie od kraju, za transport ponadnormatywny uważany jest zestaw z ładunkiem o innych wymiarach i tonażu.

W każdym państwie przewoźnik, który podejmuje się transportu ponadnormatywnego, musi posiadać zezwolenie transportowe. Jego uzyskanie wymaga złożenia odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami, czasami wykonania też dodatkowych badań technicznych.

W wielu państwach transportom ponadgabarytowym musi towarzyszyć pilotaż cywilny, a czasami też eskorta policji.

Jak to dokładnie wygląda można dowiedzieć się na przykładzie organizacji transportu ponadgabarytowego na terenie Niemiec.

TRANSPORT PONADGABARYTOWY NIEMCY

Zezwolenie transportowe na przewóz ładunków ponadnormatywnych na terenie Niemiec jest wymagane, gdy mogą zostać przekroczone parametry:

  • ciągnik i naczepa: długość 16,5 m, szerokość 2,55 m, wysokość 4 m, waga 40 t,
  • samochód ciężarowy i przyczepa: długość 18,75 m, szerokość 2,55 m, wysokość 4 m, waga 40 t.

Kategorie zezwoleń na transport ponadgabarytowy

Niemcy wydają różne typy zezwoleń na transport ponadgabarytowy. Są to na przykład pozwolenia czasowe. Mogą być one wydawane na maksymalnie trzy miesiące. Na terenie Niemiec dostępne są też zezwolenia transportowe czasowe, które przewoźnicy mogą otrzymać na rok i korzystać z nich na maksymalnie pięciu trasach.

W niemieckich urzędach można też uzyskać stałe zezwolenie na transport ponadgabarytowy. Jest ono wydawane na trzy lata dla zestawów mających maksymalnie 23 m długości, 3 m szerokości 4 m wysokości oraz 41,8 t wagi całkowitej w przypadku zestawu z paragrafem oraz 20,5 m x 3 m x 4 m i 40 t dla zestawu bez paragrafu.

Przy większych wymiarach transportów ponadgabarytowych do uzyskania zezwolenia potrzebne są Gutachten i Paragraf 70 StVZO. Wymaga to załatwienia wielu formalności, które często przysparzają przewoźnikom wielu problemów. Żeby im tego oszczędzić Polish Permits zajmuje się nie tylko wnioskowaniem o zezwolenie na transport ponadgabarytowy na terenie Niemiec, ale też uzyskaniem Gutachten i Paragrafu 70.

PILOTAŻ TRANSPORTÓW PONADGABARYTOWYCH

Zapewniamy też pilotaż transportów ponadnormatywnych na terenie Niemiec. Co nie jest łatwą sprawą nie tylko ze względu na rodzaj transportu oraz wielkość i ciężar ładunku.

Na terenie Niemiec przy transportach ponadgabarytowych wymagany jest zazwyczaj jeden z dwóch rodzajów pilotażu.

Do pilotażu typu BF-2 powinien być używany samochód wyposażony w CB radio i pomarańczowe światła ostrzegawcze. Tymczasem do pilotażu kategorii BF-3 musi być używany najlepiej bus, na którego dachu zamontowana jest tablica wyświetlająca znaki drogowe. Taki pojazd może prowadzić kierowca, który odbył odpowiednie szkolenia, posiada certyfikaty i mówi płynnie w języku niemieckim.

W Polish Permits posiadamy zarówno samochody przystosowane do prowadzenia pilotażu BF-2 i BF-3 oraz doświadczonych i odpowiednio przygotowanych kierowców-pilotów.

TRANSPORT PONADGABARYTOWY – JAK ZORGANIZOWAĆ

Jeżeli planujesz transport ponadgabarytowy na terenie Polski, Niemiec lub innego kraju w Europie, to bez obaw możesz zlecić Polish Permits załatwienie wszystkich formalności. W razie potrzeby zorganizujemy też pilotaż cywilny i policyjny. A w Niemczech zapewnimy własny pilotaż BF-2 lub BF-3 transportów ponadnormatywnych.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU I OMÓWIENIA WSZYSTKICH SZCZEGÓŁÓW ORGANIZACJI TRANSPORTU.

× Jak mogę Ci pomóc?